Delikatny w smaku miód lawendowy cieszy się olbrzymią popularnością na rynku spożywczym. Czuć w nim charakterystyczny posmak kwiatów lawendy, który nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i jak można go wykorzystać w kuchni.
Miód lawendowy – na co pomaga?
Miód lawendowy cechuje się dużą ilością cennych składników odżywczych. Jest to bogaty w witaminy z grupy B i minerały takie jak: selen, żelazo, potas i cynk a kupisz to pod tym linkiem. Zawiera drogocenne enzymy, kwasy organiczne oraz flawonoidy. Wykazuje wiele właściwości leczniczych, jego regularne spożycie przynosi szereg korzyści, są to między innymi:
- redukcja ryzyka wystąpienia udaru lub zawału serca,
- pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego,
- działanie uspokajające, rozluźniające i ułatwiające zasypianie,
- spowalnianie procesu starzenia się komórek,
- pozytywne wpływ na naskórek i skórę głowy,
- wspomaganie leczenia stanów zapalnych,
- przyśpieszanie procesu gojenia się ran.
Zastosowanie miodu lawendowego
Ze względu na bardzo słodki posmak, miód lawendowy stanowi świetną alternatywę dla cukru i niezdrowych słodzików. Dodany do herbaty razem z cytryną gwarantuje niesamowite doznania smakowe, łagodzi nerwy i ułatwia zasypianie. Można nim smarować gofry, naleśniki, a także użyć go w trakcie wyrobu ciastek i innych wypieków. Sprawdzi się też jako dodatek do zimnych deserów, takich jak lody. Ze względu na swój delikatny i słodki smak można go łączyć z wytrawnymi daniami zawierającymi gorzkie lub pikantne przyprawy.